Co zrobić, gdy kredyt hipoteczny jest zbyt niski?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest łatwe. To proces, który składa się z wielu różnych etapów. Bardzo często mają one wpływ nie tylko na sam fakt udzielenia kredytu, ale na jego wysokość. Wartość zaciągniętego zobowiązania, może być czasami zbyt niska. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy jest to powód, by rezygnować z umowy?

Co zrobić, gdy pieniędzy jest zbyt mało?

Jeśli środki z kredytu hipotecznego są zbyt niskie, uzyskanie dodatkowych pieniędzy na zakup nieruchomości, wcale nie musi być łatwe. Jedyną rzeczą, która nam w takiej sytuacji pozostaje, jest oczywiście improwizacja. Jak zatem pozyskać dodatkowe środki?

Pomoc od najbliższych – to najbardziej popularna forma pomocy, na którą może liczyć inwestor. Niestety ma ona też swoje wady. Przyjęcie tzw. rodzinnej pożyczki może i nie jest obciążone opodatkowaniem i innymi kosztami bankowymi, ale za to – bardzo często – wymusza na pożyczkobiorcy dożywotnią wdzięczność, objawiającą się poprzez szereg korzyści, jakie musi on świadczyć na rzecz pożyczkodawcy.

Pomoc z banku – z tego wariantu znacznie łatwiej można korzystać, gdyż oddajemy tylko to, co pożyczyliśmy (plus należne odsetki i inne koszty). Oczywiście nie możemy liczyć na drugą hipotekę, ale za to możemy skorzystać z opcjonalnego kredytu gotówkowego, na chociażby 5 – 10 tysięcy złotych. Wsparcie możemy też odnaleźć w instytucjach pozabankowych, ale tutaj koszty takich zobowiązań (pomimo dużej wypłacalności), są znacznie wyższe, aniżeli w przypadku kredytów gotówkowych.

Oszczędności – jeśli w danym miesiącu możemy odłożyć więcej pieniędzy – zróbmy to. Ten prosty krok sprawi, że nasze koszty z tytułu nabycia nieruchomości nie wzrosną, a przy okazji będziemy mogli liczyć na spadek naszego kredytowego deficytu.

Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy rodziny, znalezienie dodatkowych środków w ramach sfinansowania zakupu nieruchomości, może być bardzo trudne. W takiej sytuacji warto udać się o pomoc do specjalisty, którym jest najczęściej doradca finansowy. Osoba ta pomoże nam znaleźć optymalne rozwiązanie dla swojego klienta, dzięki któremu będziemy mogli liczyć na domknięcie się całego budżetu.

Kilka słów podsumowania

Zbyt niski kredyt hipoteczny, to problem wielu gospodarstw domowych. Dlatego tak ważne jest, by już na etapie obliczania zdolności kredytowej, mieć na względzie alternatywne formy dochodu lub pozyskania środków w ramach pożyczki i kredytu. W przeciwnym razie, marzenia o zakupie wybranej nieruchomości, mogą się rozsypać jak domek z kart. Przy okazji trzeba będzie zapłacić dodatkowe kwoty, takie jak np. opłatę rezerwacyjną.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.