Kredyty gotówkowe, polityka i regulacje.

Kredyty gotówkowe tak samo jak wszystkie pozostałe kredyty podlegają regulacjom przez Bank Centralny, są także jednym z wielu elementów wpływających na kreację pieniądza w gospodarce.

Oprocentowanie kredytów gotówkowych nie może być większe niż czterokrotności ustalonych przez Bank Centralnych stóp procentowych dlatego też ich koszt prawdopodobnie nigdy nie będzie wyższy niż pożyczek parabankowych i instytucji finansowych typu skoki. Jako że kredyty gotówkowe są bardzo istotnym produktem bankowym, na którym opiera się znaczna część zysków banków, banki zadbają o to aby jak najwięcej ludzi brało takie pożyczki szczególnie wtedy gdy stopy procentowe będą większe dzięki czemu zarobią więcej, jednak z drugiej strony aby utrzymać zyski na tym samym poziomie w momencie obniżenia stóp procentowych przez Bank Centralny, banki będą musiały sprzedać więcej kredytów ponieważ będą musiały obniżyć oprocentowanie, co zapewne przynajmniej po części odzyskają w postaci stóp procentowych.

Głównym narzędziem kreacji pieniądza a co za tym idzie regulacji gospodarki przez politykę banku centralnego są stopy procentowe i system bankowy. Kiedy wiadomo że nadchodzi kryzys i zarząd Banku Centralnego chce pobudzić gospodarkę do większej aktywności, w tym celu obniża stopy procentowe czego bezpośrednim skutkiem jest zwiększenie podazy pieniądza. Kredyty gotówkowe są tańsze przez co są bardziej atrakcyjne i ludzie szybciej się na nie decydują z drugiej strony stopy procentowe oddziałują również na lokaty bankowe i tak wraz z obniżeniem stóp procentowych obniża się również oprocentowanie lokat bankowych przez co ludzie chętniej wyprowadzają pieniądze i inwestują bardziej bezpośrednio na rynku. W krótkim okresie czasu dostarczenie dodatkowych pieniędzy na rynek działa stymulująco, jednak w dłuższym okresie działa tak zwana „niewidzialna ręka rynku” i rynek orientuje się że ilość pieniądza nie odzwierciedla wartości wszystkich dóbr w obiegu. Dalej skutkiem jest wzrost cen w celu dopasowania wartości co jest równoważne z inflacją, inflacja ma swoje wady i zalety, niewielki poziom inflacji działa stymulująco na gospodarkę ponieważ nie opłaca się trzymać pieniędzy i kredyt gotówkowy jest bardziej opłacalny jednak duża inflacja prowadzi do destabilizacji rynku.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.