Restrukturyzacja zadłużenia – główne założenia

Problem restrukturyzacji zadłużenia pojawia się w wielu gospodarstwach domowych. Niemożliwość regulowania zobowiązań w terminie prowadzi do wielu formalnych, a przede wszystkim formalnych konsekwencji na czele z rozwiązaniem umowy kredytowej i spotkaniem z komornikiem, zazwyczaj niezbyt miłym. W jaki sposób zatem zarządzać restrukturyzacją zadłużenia, jakie cele warto osiągnąć w tej materii, na co się przygotować?

Egzekucja komornicza i inne problemy dłużnika

Restrukturyzacja zadłużenia przebiega wieloma etapami. Problem z regulowaniem zobowiązań w budżecie gospodarstwa domowego nie pojawia się z dnia na dzień. To pewien proces, nad którym trzeba możliwie najszybciej zapanować. Nieregulowanie rat w terminie bardzo często prowadzi do wypowiedzenia umowy przez bank detaliczny lub parabank. W takiej sytuacji zaczniesz odbierać telefony od działu windykacji pożyczkodawcy. Gorzej, jeżeli twoje zadłużenie zostanie sprzedane. Wtedy narażasz się na stałe przesyłanie drogich monitów, wezwań do zapłaty. Za wszystkie elementy monitorowania nieuczciwego dłużnika płacisz z własnej kieszeni. Jednym z punktów kluczowych jest zatem niedopuszczenie do podobnej sytuacji lub minimalizowanie strat poprzez starania o błyskawiczną ugodę. Jeżeli nie masz doświadczenia w prowadzeniu negocjacji weź pod uwagę współpracę z zawodowym negocjatorem. Tacy ludzie rozliczają się zazwyczaj w systemie prowizyjnym. Ugoda w początkowym etapie jest bardzo ryzykowna. Przy dużych kredytach lepiej kierować sprawę upadłości konsumenckiej, która ostatecznie prowadzi do wyzerowania całego długu, najczęściej po kilku latach. Dłużnik z windykacją na karku powinien obserwować zachowania komorników. Wszystkie niezgodne z prawem zachowania dokumentuj. Musisz wiedzieć wszystko o działaniach prowadzonych przez komornika. Bardzo często dochodzi do sytuacji niewłaściwego traktowania dłużnika, co daje okazję do odzyskania środków, nawet z odszkodowaniem. Wielu dłużników korzysta też z oferty profesjonalnych firm oddłużeniowych. Działalność oddłużeniowa nie jest jednak za darmo. Przygotowanie planu oddłużania należy skonsultować zawsze z niezależnymi ekspertami, a nie tylko z jednym podmiotem. Prowadzenie negocjacji z wierzycielami już na początku problemów finansowych daje pewien komfort czasowy. Odsuwasz najgorsze czynności w czasie, co często pozwala uregulować płynność budżetu gospodarstwa domowego.

Optymalizacja warunków oddłużenia w dłuższej perspektywie

Na rynku występują również tzw. pożyczki oddłużeniowe, często udzielane przez prywatnych inwestorów. Niestety w takich pożyczkach występuje najczęściej wysoka kwota odsetek, jednak odsunięta w czasie. Jedna z najlepszych form restrukturyzacji zadłużenia to ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W takim przypadku tracisz jednak wiarygodność. Osoba, która ogłasza upadłość nie jest wiarygodna dla instytucji finansowych, szczególnie w aspekcie pozyskania kolejnego kredytu. Poza tym sytuację finansową wystawiasz na widok publiczny i to całkowicie. Profesjonalne przygotowanie do restrukturyzacji zadłużenia wymaga kompletowania dokumentacji, wybrania narzędzi, uwzględnienia procesu negocjacji. Dochodzi do tego wynajęcie ekspertów zewnętrznych. Niestety nie znajdziesz zbyt wielu merytorycznych poradników związanych z oddłużeniem. Walka z bankiem to dla większości dłużników koszmar, ale tak naprawdę konsument posiada kilka narzędzi prawnych do wyregulowania własnych szans. Wystarczy tylko przewidywać pewne problemy ze spłatą zadłużenia. Co myślisz o technikach restrukturyzacji zadłużenia?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.