Rynek kredytów samochodowych – co nas czeka w przyszłości?

Kredyty samochodowe stają się w ostatnich latach stałym składnikiem portfeli inwestycyjnych większości banków. I choć tendencje rynkowe dla takich zobowiązań są niezbyt korzystne, to wciąż wiele podmiotów bankowych wierzy, że ich wysoka sprzedaż utrzyma się na obecnym poziomie. Szacunki te są niestety błędne, gdyż obecne tendencje rynkowe i okołorynkowe wcale nie zapewniają kredytom samochodowym wysokiej pozycji w klasyfikacji opłacalności kredytowej. Dlaczego?

Programy socjalne, czyli jak pozbyć się kredytów?

Intencja wprowadzania na rynek coraz bardziej rozbudowanych pakietów socjalnych była oczywista. Miały one doprowadzić do większej dzietności wśród polskich rodzin i jednocześnie zapewnić określony poziom bytu. Należy jednak pamiętać, że programy te – z punktu widzenia banków – są bardzo niekorzystnym trendem. Ok, w rzeczywistości najbardziej dotknęły one segmentu kredytów gotówkowych i pożyczek pozabankowych. Należy jednak zwrócić uwagę również i na to, że świadczenia socjalne zmniejszyły zapotrzebowanie na kredyty celowe, czyli między innymi samochodowe. Po prostu znacznie opłacalniejszym rozwiązaniem staje się zaciągnięcie kredytu gotówkowego, gdyż część środków na zakup auta jest już odłożona.

Koronawirus rządzi

Bezpośredni wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania na kredyty samochodowe miał również koronawirus. Tak zwany lockdown przełożył się na sytuację wielu kredytobiorców samochodowych, którzy zrezygnowali z długoterminowych kredytów celowych, na rzecz znacznie bardziej elastycznych zobowiązań. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w czasie zamrożenia gospodarki zmniejszył się popyt na nowe samochody, który przecież determinuje duży ruch w sferze celowych zobowiązań bankowych. Tym samym możliwość zaciągnięcia „samochodówki” przez Internet (którą oferowało wiele banków) stała się praktycznie nierealna. Oczywiście można by argumentować, że spadki w wartości sprzedawanych kredytów samochodowych miały miejsce z pewnym poślizgiem czasowym, ale najczęściej był to efekt specyfiki samego zobowiązania i związanych z nim formalności.

Zmiany preferencji rynkowych

Na niekorzystne tendencje dotyczące wartości sprzedaży kredytów samochodowych wpływ ma również dość kuriozalna polityka niektórych banków. Ograniczanie sprzedaży „samochodówek” w kontekście samochodów sprowadzanych zza granicy, może doprowadzić do poważnych następstw gospodarczych w obliczu zmian preferencji rynkowych Polaków. Dziś większość dostępnych na rynku pojazdów używanych pochodzi z krajów ościennych. Co ciekawe, rośnie też zainteresowanie bardziej egzotycznymi rynkami, w tym rynkiem amerykańskim. Utrudnienia w finansowaniu aut rzadkich modeli mogą zatem doprowadzić do drastycznego zmniejszenia zainteresowania zobowiązaniami celowymi.

Mówiąc o preferencjach rynkowych, należy mieć też na względzie zmiany nastrojów Klientów. Coraz częściej rezygnują oni z celowych kredytów specjalistycznych, na rzecz mniej obciążających ich zobowiązań. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Poza wspomnianymi wcześniej oszczędnościami, Klienci nie chcą już wiązać się w ten sposób z bankiem. Bądźmy szczerzy – przeniesienie praktycznie wszystkich praw majątkowych względem nowego auta jest dla wielu Kredytobiorców bardzo uciążliwe.

Podsumowanie

Obecna sytuacja na rynku kredytów samochodowych nie należy do optymistycznych. I choć stanowią one wciąż istotną część zysków wszystkich polskich banków, to jednak w dalszej perspektywie ich istnieje może zostać zakwestionowane przez rynek. Czy tak będzie naprawdę? O tym dowiemy się już za kilka lat.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.